Doğa Güncem Kim?

Doğa Güncem Bloguma Hoşgeldiniz!
Antakya’da doğdum. İlk evimiz Habib-i Neccar, son evimiz Amanosların yamacındaydı. 17 yaşına kadar dağlarda, zeytinliklerde kardeşim ve arkadaşlarımla koşup durdum. Tatillerdeyse anne memleketim Göksun-K.Maraş’ta Binboğa Dağları’nın gölgesinde kuzenlerimle. Bazen Silifke’de, İskenderun’da, Kırmıtlı’da… Dağlara, katran ağaçlarına, uğur böceklerine, sarı papatyalara, yabani güle, elma ağacına, ebabile, derelere, böceklere, mantarlara, doğaya sevdam bu zamanlardan.
Üniversite için Ankara’ya gelince, ‘büyükşehre-kalabalığa-medeniyete’ alışma dönemimin ardından 19 yaşında ‘kuş gözlem topluluğu’na katıldım. Katılmamın müsebbibi çaprazgagalardır. İlk gözlemimde onları görmüş, görmekle kalmayıp neredeyse diplerine sokulmuş, çapraz gagalarıyla çam kozalaklarını açma seslerini dinlemiştim. Bu sese mest oldum! Çocukluğumdan bu yana farkında olmadan, doğal olarak yaptığım doğa gözlemlerimi çaprazgagaları gördüğüm zamandan itibaren kaydediyorum. Çocukken olduğu gibi hala hemen her şeyi büyük bir merakla ve şaşkınlıkla, dikkatle, ilgiyle, keyifle gözlüyorum.
Çaprazgaga – Ómar Runólfsson

16 Responsesso far.

 1. meren dedi ki:

  Harika bir günlükmüş, hastası oldum Burcu.

  RSS okuyucumun baş köşesine ekliyorum 🙂

 2. A. Mutat Cansu dedi ki:

  Bence doğasever değil, şair, hatta yazar olmalıymışsınız! Yazmayı düşünür müsünüz? Olaylara, durumlara, doğaya farklı bir bakış açımız var. Takipteyim!

 3. Uğur dedi ki:

  sürekli takip ediyorum yazdıklarını. bazılarına yorum yapıyorum bazılarına hakikaten hayranlıkla bakakalıyorum..

  umarım çoğalarak sürer bu yazılar. fotoğrafta çokzel ayrıca 🙂

 4. Ferhat Kaya dedi ki:

  Merhabalar,

  Bir arkadaşım blogunuzu önerdi (Uzay Sezen), gerçekten çok beğendim, bilimi ve doğayı bu kadar güzel anlatan çok araştırmacı yok. Tebrikler! Takip edeceğim.

 5. Pınar Fedakar dedi ki:

  Arkadaşım Evrim Ölçer sayesinde güncenizle tanıştım. Mükemmel, hakikaten heveslendirici yazılarınız. Hergün geçtiğim yolların iki kıyısına, penceremin önündeki sardunyaya hatta mutfak tezgahındaki karıncaya başka gözle bakar oldum. Sağolun, sağlıcakla kalın. pınar

 6. GTA34 dedi ki:

  Bunca zamandır dibimdeki cevherin güzelliğine bir kere daha hayran kalarak açılış sayfası yapıyorum….

 7. kumpınarı dedi ki:

  Çok güzel, tebrikler, başarılar…

 8. Duygu Yüce dedi ki:

  Doğayı bu kadar çok sevmenize ve bunu herkesle paylaşmanıza hayran oldum. Fotoğraflar yazılarınız çok güzel. Antakyalı oluşunuz ayrıca heycanlandırdı beni 🙂 Ben de bi Antakyalı olarak gurur duydum. Emeklerinize sağlık!

 9. tuzekmek dedi ki:

  Ne güzelsiniz.
  Sayfanızı bir arkadaşımda gördüm, içine düştüm:))
  Memleketinize yakın yerlerdeyim bu ralar bir başka güzel. Şimdilerde Arap bülbüleri çılgınlar gibi ötmeye başladı, çiftleşmeleri yaklaşıyor. Sırf onların sesini duyalım diye pencerelerimiz açık yatıyoruz.
  Sevgiler.

  • aerial dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Bir süredir güncelleyemiyorum aslında. Ama yakındır yeni yazıların gelmedi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir